Budowanie rodziny, do którego wzywa Pan większość z nas, niesie za sobą wielkie wyzwania i potrzebę głębokiego zaufania Jego prowadzeniu. Dlatego już kilka lat po powstaniu ,,studenckiej Wody Życia”, w 2002 roku wyodrębniła się wspólnota rodzin powstałych z małżeństw zawieranych we wspólnocie. Mieliśmy osobne spotkania i formację dostosowaną do stanu życia małżeńskiego. Spotykaliśmy się w kręgach małżeńskich. Z czasem do wspólnoty rodzinnej przychodziły kolejne małżeństwa, i konieczny był podział na cztery grupy:

– Wspólnotę Rodzin A (powstała w 2002 r.)

– Wspólnotę Rodzin B (małżeństwa od 2007 r.)

– Wspólnotę Rodzin C (małżeństwa od 2012 r.)

– Wspólnotę Rodzin D (małżeństwa od 2016 r.)

– Wspólnotę Rodzin E (małżeństwa od 2018 r.)

Każda ze wspólnot ma osobny kalendarz spotkań formacyjnych, rekolekcji na każdy rok akademicki. Nasze spotkania mają charakter otwarty: jeśli jesteście rodziną i chcielibyście dołączyć do jednej z naszych wspólnot – zapraszamy do kontaktu!

 

WSPÓLNOTA RODZIN A

Jesteśmy wspólnotą rodzin katolickich będącą częścią Akademickiej Wspólnoty Ewangelizacyjnej Woda Życia. Pragniemy żyć blisko Boga i szukać Go na drodze życia małżeńskiego oraz rodzinnego. Naszym charyzmatem jest ewangelizacja OIKOS, czyli bycie świadkami Jezusa w środowiskach, w których żyjemy. Chcemy i jesteśmy otwarci na nowe życie, które traktujemy jako dar Boży. W naszej wspólnocie jest prawie dwieście dzieci w różnym wieku, którym staramy się zapewnić przestrzeń duchowego wzrostu oraz odkrywania ich powołania i talentów.

Rozwijając nasze dary i charyzmaty, chcemy być dla innych świadectwem Bożej Miłości i Mocy. Chcemy pomagać sobie wzajemnie w:

– Budowaniu relacji z Bogiem – przez każdego z małżonków oraz przez dzieci.
– Budowaniu relacji w rodzinie – w oparciu o Boże zasady.
– Ewangelizowaniu w środowisku, w których przebywamy
– Ewangelizowaniu, poprzez włączanie się w szerszą działalność Kościoła.

Spotykamy się:

– na wspólnym uwielbieniu, formacji, dzieleniu Słowem Bożym,
– na spotkaniach formacyjnych w naszych domach, poświęconych przeżywaniu wiary w małżeństwie i rodzinie,
– na wspólnej Eucharystii,
– na spotkaniach kobiecych, męskich i w diakoniach.

Dwa razy do roku wyjeżdżamy na rekolekcje – weekendowe w styczniu i tygodniowe w czasie wakacji.

Zapraszamy także na naszą stronę internetową. Dalszych informacji o Wspólnocie można uzyskać podczas naszych spotkań lub drogą elektroniczną:[email protected].

 

WSPÓLNOTA RODZIN B

Jesteśmy wspólnotą rodzin we Wspólnocie Ewangelizacyjnej „Woda Życia” głównie z około 10-letnim stażem. Większość z nas odkryło swoje powołanie do małżeństwa w czasie formacji i zaangażowania we wspólnocie studenckiej Woda Życia ale cieszymy się szczególnie, gdy dołączają do nas małżeństwa i rodziny z „zewnątrz”. W naszym sektorze („Rodzinna B”) obecnie jest 45 rodzin (około 100 dzieci!) skupionych w 10 kręgach.

Rodziny naszej wspólnoty łączą pragnienia: kroczenia drogą Jezusa Chrystusa w naszym powołaniu, wychowywania dzieci w duchu Ewangelii i odkrywania swojego miejsca w Kościele. Mamy świadomość, że w czasach kryzysu, środowisko rodzin chrześcijańskich jest miejscem umacniania wiary, odnawiania umysłu, szkołą poszanowania życia i otwartości na innych ludzi.

Widzimy jak wiele małżeństw z naszych środowisk potrzebuje Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie. Przez świadectwo i modlitwę za naszych braci i siostry chcemy wskazać im drogę do Jezusa i wspólnoty Kościoła – stąd odczytujemy szczególne wezwanie do ewangelizacji Oikos.

Raz w miesiącu spotykamy się w gronie małżeństw z kręgu (od 3 do 5 małżeństw) w naszych domach – by wielbić Boga i opowiadać sobie nawzajem o Jego dziełach w naszym życiu. Umacnia to naszą wiarę i rodzi nadzieję, szczególnie w czasie gdy ktoś z nas przeżywa kryzys w małżeństwie, trudności w codzienności. Modlimy się za siebie nawzajem.

Raz w miesiącu, w niedzielę gromadzimy się całą wspólnotą w parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie na wspólnym uwielbieniu, rozważaniu Słowa Bożego. Wspólny posiłek po modlitwie jest wspaniałą okazją do budowania więzów przyjaźni. W wakacje wyjeżdżamy wspólnie na tygodniowe rekolekcje rodzinne a zimą gromadzimy się na dniu skupienia.

Wśród obowiązków zawodowych, rodzinnych i codziennego zabiegania Duch Święty wzbudza w nas pragnienie i uzdalnia do podejmowania służby dla wspólnoty i Kościoła – którą realizujemy w różnych Diakoniach (ewangelizacji, uwielbienia, wstawienniczej, miłosierdzia, medialnej, technicznej, formacyjnej  dzieci). Staramy się współorganizować/wspierać różne ewangelizacje np. podczas rekolekcji adwentowych i wielkopostnych w innych parafiach poprzez swoją obecność, świadectwa, modlitwę. Uczymy się też od siebie i od innych jak wypełniać nasze życiowe powołania:, żony, męża, matki, ojca i uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Służą do tego oddzielne formacje dla kobiet w formie spotkań, rozmów, modlitw oraz dla mężczyzn w formie rozważań i wspólnego działania.

Ufamy, że Wspólnota Rodzinna „B” Wody Życia jest miejscem naszego wzrostu i służby w Kościele, przygotowanym dla nas przez naszego Ojca.

Zapraszamy na naszą stronę internetową: wodazyciab.pl

 

WSPÓLNOTA RODZIN C

Wspólnota Rodzinna Woda Życia C powstała w 2012 roku. Tworzą ją małżeństwa zawiązane we wspólnocie akademickiej od roku 2012 do 2015 roku oraz małżeństwa o podobnym stażu, które dołączyły do wspólnoty. Obecnie do wspólnoty należy 44 małżeństw – liczba dzieci szybko rośnie. Pasterzem naszej wspólnoty jest ks. Roman Trzciński a od października 2018r. również Ks. Piotr Marchalewski – ksiądz wywodzący się z Wody Życia.

Cykliczne spotkania wspólnotowe odbywają się dwa razy w miesiącu. W trzecią niedzielę miesiąca spotykamy się w Parafii Świętych Wyznawców: o. Rafała Kalinowskiego i br. Alberta Chmielowskiego przy ul. Gwiaździstej 17 na Żoliborzu na modlitwie uwielbienia, dzieleniu doświadczeniem wiary, słuchaniu katechez formacyjnych oraz agapie. We wspólnocie jest 11 komórek, czyli grup składających się z 3-5 małżeństw. Komórki raz w miesiącu spotykają się po domach. Spotkania odbywają się według przyjętego w całej Wodzie Życia schematu spotkania w skład którego wchodzą: wspólna modlitwa uwielbienia, Słowem Bożym, dziękczynienia i próśb, dzieleniu, odsłuchaniu katechezy oraz jej pogłębieniu w dyskusji. Spotkania po domach prowadzone są przez małżeństwa-animatorów. Oprócz tego uczestniczymy w cotygodniowych spotkaniach akademickiej części wspólnoty we wtorki w parafii św. Jakuba Apostoła przy pl. Narutowicza. Dwa razy do roku organizujemy rekolekcje, na które zaproszona jest cała wspólnota rodzinna C.

Podobnie jak w całej wspólnocie Woda Życia także naszym charyzmatem jest ewangelizacja oikos – środowiska naszego życia, pracy i rodziny. Angażujemy się w akcje ewangelizacyjne poprzez śpiew, prowadzenie modlitwy i dzielenie się świadectwem życia. Nasza wspólnota zaangażowana jest także w nagranie płyty wraz z zespołem Consolata. Angażujemy się czynnie w dzieła Kościoła organizowane w archidiecezji (Orszak Trzech Króli, Marsz dla Życia, kongres Nowej Ewangelizacji).

 

WSPÓLNOTA RODZIN D

Jesteśmy młodą rodzinną gałęzią katolickiej wspólnoty ewangelizacyjnej Woda Życia. Podobnie jak we wspólnotach rodzinnych A, B i C skupiamy małżeństwa pragnące żyć blisko Boga, zgodnie z Jego wolą w życiu małżeńskim oraz rodzinnym. Chcemy dawać świadectwo Bożej Miłości w naszych środowiskach.

Wspólnota D powstała w styczniu 2016 roku i należą do niej najmłodsze stażem małżeństwa, aktualnie jest nas 33 małżeństwa i 20 dzieci. Nasza gałąź liczy obecnie 10 kręgów małżeńskich, czyli małych komórek składających się z 3-4 małżeństw, w których spotykamy się raz w miesiącu po domach. Opiekunami małych komórek są małżeństwa animatorów. Na spotkaniach domowych wspólnie dzielimy się swoim doświadczeniem wiary w codzienności, modlimy się, słuchamy konferencji i dyskutujemy na zadany temat. Jest to doskonała okazja do nauki otwartości, służby drugiemu oraz zawiązywania relacji przyjacielskich między rodzinami.

Oprócz spotkań domowych cała Wspólnota D gromadzi się w każdą drugą niedzielę miesiąca na wspólnym uwielbieniu Boga, pogłębieniu treści nauki wiary katolickiej i poczęstunku w sali św. Faustyny przy parafii św. Jakuba Apostoła na pl. Narutowicza. Staramy się również uczestniczyć w cotygodniowych wtorkowych spotkaniach akademickiej części wspólnoty Woda Życia z której wywodzi się wielu naszych małżonków. Dodatkowo dwa razy w roku formujemy się poprzez rodzinne rekolekcje letnie i zimowe.

Jako wspólnota ewangelizacyjna aktywnie angażujemy się w dzieło ewangelizacji Kościoła. Zapraszamy wszystkich chcących pogłębiać swoją wiarę na drodze powołania małżeńskiego do udziału w naszych spotkaniach, kontakt pod adresem mailowym: [email protected]. Zapraszamy też na naszą stronę internetową.