Diakonia tańca

Modlitwa tańcem uzdrawia ducha i duszę, dotyka ciała, zabiera blokady, otwiera na ludzi, wyzwala radość, pozwala wyrazić to, co nosimy w sercu, odblokowuje emocje, przełamuje ograniczenia, uwalnia od tego, co przyziemne i uskrzydla. Jeśli czujesz, że modlitwa tańcem jest dla Ciebie, jeśli to rozważasz, jeśli taka forma modlitwy przemawia do Twojego serca, jeśli Cię pociąga – przyjdź i sprawdź, czy do tego wzywa Cię Bóg.

Nasze posługi:

  • prowadzenie comiesięcznych warsztatów tańca modlitewnego przy Parafii Św. Jakuba Apostoła
  • współtworzenie rekolekcji, czuwań, spotkań – taniec jest jednym z elementów modlitwy, ewangelizacji, integracji

Odpowiedzialną za diakonię jest Iza Ceret

– e-mail: [email protected]

– tel. 602 327 257.

Dlaczego taniec?

Jako chrześcijanin musisz zrozumieć, że Jezus Chrystus nabył twoje ciało, biorąc na siebie twój grzech i umierając za niego na krzyżu.

Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? Za [wielką] bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele”. (1 Kor 6,19–20)

Biadania moje zmieniłeś mi w taniec; wór mi rozwiązałeś, opasałeś mnie radością. (Ps 30, 12)

To prawda, Bóg pragnie twojego ciała. Szatan również go chce i będzie kusił cię wszelkimi dostępnymi mu sposobami, szczególnie dlatego, że kiedyś całkowicie tobą kierował. Musisz jednak zdać sobie sprawę, że zostałeś nabyty drogocenną krwią Chrystusa i jesteś teraz jego sługą, a nie szatana. Wybór zawsze należy do ciebie. Oddaj uroczyście Bogu swe ciało, zdolności, umysł i przyszłość.

 

Wszystko, co Bóg czynił i czyni w sposób widzialny i słyszalny jest obrazem tego co nadprzyrodzone i niewidzialne. Widzialność służy Niewidzialnemu. Ta świadomość uczy duszę dobrego używania zmysłów ciała, skupienia i otwierania zmysłów wewnętrznych na Miłość, Światło, Słowo, Pokorę, Ciszę. Tak więc zmysły zewnętrzne powinny być na usługach duszy – oto harmonia do której został stworzony widzialny człowiek. Zmysły służą duszy, stan duszy wyraża się przez zmysły. Harmonia rozkwitająca w zjednoczeniu z niewidzialną Mocą Miłości.

„Ciało wyraża duszę przez to staje się narzędziem naszej modlitwy. Istnieje wiele rodzajów modlitwy, bo miłość można na wiele sposobów wyrazić”
(s. Angela, Uczennica Krzyża)

Krótka historia

Diakonia Tańca działa od sierpnia 2007 r. Powstała w odpowiedzi na pragnienia do modlitwy tańcem w sercu kilku osób ze Wspólnoty. Długo czekaliśmy, aż Diakonia zostanie powołana do życia. Od dłuższego czasu czuliśmy że Pan Bóg zaprasza nas do tej właśnie formy modlitwy. W sierpniu 2009r. odbyła się pielgrzymka Wspólnoty do Ziemi Świętej. Tam podczas rejsu łodzią po jeziorze Galilejskim zaczęliśmy spontanicznie tańczyć – to wystarczyło, by nasz Duszpasterz powołał ”tanecznych” do życia 🙂

Po powrocie ogłosiliśmy na Wspólnocie że Diakonia powstaje i zapraszamy do współtworzenia. Okazało się, że jest więcej takich osób, które chciałyby tańczyć dla Pana: Ania, Ola, Ania, Magda i Asia. Początkowe spotkania służyły poznaniu tej nowej formy modlitwy i zawiązaniu wspólnoty.

Niedługo potem pojawiły się pierwsze posługi:

– rekolekcje adwentowe w Siennicy,

– wielkopostne w Otwocku,

– 90-lecie naszej parafii Św. Jakuba Apostoła oraz 10-lecie naszej Wspólnoty – Woda Życia.

Przełomowym momentem dla Diakoni był udział w spotkaniu Sydney w Warszawie w ramach ŚDM w lipcu 2008r. Diakonia poprowadziła tam warsztaty tańca chwały na które zgłosiło się wiele chętnych. Od tamtego czasu Diakonia prowadzi comiesięczne warsztaty tańca modlitewnego przy Parafii Św. Jakuba Apostoła. Jesteśmy też często zapraszani do współtworzenia rekolekcji, czuwań, spotkań, w których taniec jest jednym z elementów modlitwy, ewangelizacji, integracji.

„Tańcz człowieku bo aniołowie nie będą mieli co z Tobą zrobić w niebie” (św. Augustyn)